Login

Signup

İLGİ’li Ailelere Öneriler

Çocuğunuza konulmuş yetersizlik tanısı her ne olursa olsun, bu tanıdan kurtulmak birincil amacınız veya tek amacınız olmamalıdır.

Tanı her ne olursa olsun bir an önce kabullenin. Çocuğunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey, yetersizliğinin ve özelliklerinin kabul edilmesi ve ancak bu koşul sağlandıktan sonra gereksinimlerinin karşılanabilmesidir.A

Tıbbi tanı çocuğunuzu betimlemez. Tıbbi tanı, çocuğunuzun ne yapıp ne yapamayacağını söylemez. Çocuğunuz için özel eğitim hizmetlerinin gerekli olup olmadığını söyler. Hepimizin parmak izlerimiz kadar farklı kişilik özelliklerimiz, güçlü ve zayıf yanlarımız vardır. Özel gereksinimli her bir birey farklıdır. Çocuğunuza konulmuş örneğin A tipik otizm tanısı çocuğumuzun ne yapıp ne yapamayacağını belirlemez. Bunun için çocuğunuzun eğitsel ve davranışsal değerlendirmesinin yapılması (Yetersizliklerden ne şekilde etkilendiğinin, güçlü ve zayıf yanlarının, gereksinimlerinin belirlenmesi) gerekir.

Yetersizliği hangi seviyede olursa olsun. Çocuğunuzun mutlu ve verimli bir hayat sürebileceğine ilişkin umudunuzu asla yitirmeyin.

Okul öncesi eğitimin her dönemden önemli olduğunu asla unutmayın. Okul öncesi dönemde aldıracağınız nitelikli ve yoğun eğitimin çocuğunuzun gelişimine katkısı eşsiz değerdedir.

Ancak, eğitim için hiçbir yaş geç değildir. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, geç, güç demeden bir an önce nitelikli eğitim hizmetlerini sağlamaya ve uygulamaya başlayın.

Engel bir hastalık değildir. Sadece tek bir ilaçla, tek bir terapiyle, bilimsel olmayan yöntem ve yaklaşımlarla çözülemez. Önemli olan özel gereksinimli çocuğun gereksinimlerinin doğru belirlenmesine dayalı verilecek bilimsel ve nitelikli eğitim sürecidir. İçinde olduğunuz sürecin bilimsel dayanaklı olup olmadığını zaman tanıdığınız takdirde çocuğunuzun edinmeye başladığı davranışlarla anlayabilirsiniz.

Güven duyduğunuz kurum ve sistemlerin içinde olun.

İçinde bulunduğunuz kurumlarla, eğitimcilerle işbirliği içinde olun.

Çocuğunuzun tüm destek çevresini, özellikle varsa diğer olağan gelişim gösteren kardeşleri eğitim süreçlerine katın. Ancak olağan gelişim gösteren çocuklarınızın da sizin birebir ilginize ihtiyaç duyduklarını unutmayın.

Ne yaptığınızı bilerek davranın. Çoğu zaman neyi niçin yaptığımızı bilmiyoruz.

Ebeveyn olarak sorun davranışlar karşısında kararlı ve tutarlı davranışlar sergileyin.

Hafif ve orta derecede tanılanan bir çocuk en çok ihtiyaç duyduğu zamanda yoğun eğitime ulaşamadığında ağır etikete sahip olan çocukların da gerisine düşebilir.

Bir çocuğun yüksek akademik becerileri varken, sosyal yeterliliği düşük olabilir veya dil becerilerine problem davranışlar eşlik edebilir. Her birey farklıdır. Her bireyin kendine has özellikleri belirlenmelidir.

Çocuğunuzun yapamadığı davranışı kendiliğinden gerçekleşecek bir davranış olarak değil, kazandırılması gereken davranış ve süreç olarak ele almalısınız.

Çocuğu yeni tanı almış ebeveynlerin sıkça düştüğü yanlışlardan biri de birkaç tane eğitimi aynı anda denemektir. Bir seferinde bir yeni eğitim ya da yaklaşımı deneyin.( Süreç içerisinde yeni bir eğitim veya yaklaşım eklenecekse bunu ayrı zamanlarda yapmaya özen gösteriniz.)

Her bir ilacı kullanmaya başladığınız ve sonlandırdığınız tarihi belirterek not alın ve her bir ilacın olumlu ve olumsuz etkilerini listelemeye çalışın. Yaş ve etkiler değiştikçe, ilaç gramajlarının uzmanlarca düzenlenmesi gerektiğini unutmayın.

Olabildiğince sürecin içinde olun. Çünkü uzmanlar çocukların hayatlarından bir gün çıkar ama siz onlarla sürekli bir arada olacaksınız.

Çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğu ve hangi hizmetleri aldığının kaydını düzenli şekilde tutun.

Çocuğunuzla ilgili haftalık ve aylık hedefler belirleyin.

Çocuğunuzun ilerlemelerini ölçümleyin ve kaydedin. Bunun için en iyi yol filme almaktır.

Çocuğunuzu davranış problemlerinden dolayı sınırlandırmayın. Böyle yaparsanız o da siz de mahkum olursunuz. Dışarı çıkmanın, sosyal ortamlara girmenin yollarını düşünerek bulmaya çalışın.

Ev dışında ortaya çıkacak problem davranışlarla ilgili stratejiler geliştirin.

Eğitim ortamları ve ev hem davranış yönetimi hem de öğrenme konusunda bir bütün olarak hareket etmelidir. Siz bunun iletişim ve koordinasyon kişisisiniz, bu sorumluluğunuza önem verin.

Çocuğunuzun nerede, ne zaman hangi koşullarda hiç problem davranış çıkarmadığını ve çıkardığını belirleyin bu yapmanız gerekenleri ne zaman hangi koşullarda yapacağınıza ışık tutacaktır.

Bir sen eksiksin XYZ Uzmanı: Maalesef özel eğitim süreci mesleki bir rant alanı. Özel gereksinimli çocuklar biz uzmanlar için yok, biz uzmanlar özel gereksinimli çocuklar için varız. Lütfen size farklı uzmanlar tarafından sunulanları akıl süzgecinizden geçirerek değerlendirin. Hiçbir zaman uzmanları, yöntemleri ve yaklaşımları önde tutmayın. Önemli olan çocuğunuzun gereksinimlerinin farkında olmanız, gerçekleştirmesi gereken amaçları bilmeniz ve bunları sağlayacak, yöntem ve uzmanlarla çalışmanızdır.

 

Unutmayın çocuğunuzun öğretmeni değil anne babasısınız. İzlediğiniz süreçleri evde birebir uygulamak değil. Yapmanız gereken çocuğunuzun güçlüklerini olabildiğince ortadan kaldırarak ona hayatın içinde yer ayırmak.

Yardım tuzağına düşmeyin; Çocuğunuzun yapabileceği şeyleri kesinlikle siz yapmayın. Yoksa onun daha fazla gereksinimli olmasına neden olursunuz. Yetersizliği ne düzeyde olursa olsun yapabileceklerini mutlaka onun yapmasını sağlamaya çalışın. Çocuklar çoğu yapabildikleri şeyleri tutumla nedeni ile yapmazlar. Bu tuzağa düşmeyin. Özel gereksinimli birey yaşı ve yapabildikleri oranında hayatın içindeki günlük yaşam becerilerinde performans göstermelidir.

Eleştiri tuzağına düşmeyin; Olumsuz davranış avcısı olmayın. Olumlu davranış avcısı olun. Genel olarak çocuğunuzun olumsuz davranışlarını değil, olumlu davranışlarını görerek pekiştirin.

Dr. Ersin Ufuk Timuçin

İlgi Özel Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü

Ailelere Öneriler